Mast na opary: Kdy a jak ji správně používat?

Mast Na Opary

Co je to opar?

Opar, známý také jako herpes simplex, je běžné virové onemocnění, které se projevuje bolestivými puchýřky a vřídky na kůži nebo sliznicích. Je způsoben virem herpes simplex (HSV), který se vyskytuje ve dvou typech: HSV-1 a HSV-2. HSV-1 obvykle způsobuje opary kolem úst, zatímco HSV-2 je zodpovědný za genitální herpes. Virus se šíří přímým kontaktem s infikovanou osobou, například líbáním, sdílením nádobí nebo pohlavním stykem. Po počáteční infekci virus zůstává v těle v neaktivním stavu a může se znovu aktivovat v důsledku stresu, oslabené imunity nebo jiných faktorů. Neexistuje žádný lék na opar, ale existují léky, které mohou zkrátit dobu trvání a zmírnit příznaky.

Příčiny a příznaky oparu

Opar, nepříjemné puchýřky na rtech a v jejich okolí, je způsoben virem herpes simplex typu 1 (HSV-1). Tento virus se snadno šíří kontaktem s infikovanou osobou, například líbáním, sdílením nádobí nebo používáním stejného ručníku. Po první infekci virus zůstává v těle a může se opakovaně projevovat v podobě oparů. Mezi faktory, které mohou spustit opětovné propuknutí oparu, patří stres, oslabená imunita, nachlazení, horečka, sluneční záření a menstruace.

Příznaky oparu se obvykle objevují 2 až 12 dní po kontaktu s virem. Mezi typické příznaky patří svědění, pálení nebo brnění rtů, následované zarudnutím a otokem. Poté se objeví malé, bolestivé puchýřky naplněné tekutinou, které se slévají do větších puchýřů. Tyto puchýře nakonec prasknou, vytvoří se strup a opar se během 7 až 10 dnů zahojí.

Typy mastí na opary

Existuje několik typů mastí na opary, které se liší svými účinnými látkami a mechanismy účinku. Mezi nejčastější patří:

Aciklovir: Patří mezi virostatika, která brání množení viru herpes simplex.

Penciklovir: Další virostatická látka s podobným účinkem jako aciklovir.

Docosanol: Zabraňuje vniknutí viru do buněk a tím zkracuje dobu hojení.

Zinečnaté masti: Zinek má antivirové a protizánětlivé účinky, urychluje hojení.

Masti s heřmánkem nebo tea tree olejem: Působí protizánětlivě a zklidňují svědění.

Je důležité si uvědomit, že masti na opary neléčí samotnou virovou infekci, ale pouze zmírňují její příznaky a zkracují dobu hojení. Vždy je vhodné se poradit s lékařem nebo lékárníkem o vhodném typu masti pro váš konkrétní případ.

Jak masti na opary fungují?

Masti na opary, ať už s obsahem léčivé látky acikloviru nebo pencikloviru, fungují na principu blokování množení viru herpes simplex, který opary způsobuje. Tyto látky pronikají do infikovaných buněk a brání viru v replikaci, čímž urychlují hojení oparu a zmírňují jeho projevy. Důležité je začít s aplikací masti co nejdříve po objevení prvních příznaků, jako je svědění, pálení nebo zarudnutí. Pravidelné používání masti dle příbalového letáku pak pomáhá zkrátit dobu hojení a zmírnit nepříjemné pocity spojené s oparem.

Kdy navštívit lékaře?

Pokud bolest zad přetrvává déle než několik dní, zhoršuje se nebo je doprovázena dalšími příznaky, je důležité vyhledat lékařskou pomoc. Mezi varovné signály patří: silná bolest, která se nezlepšuje s léky proti bolesti, necitlivost nebo brnění v nohou, slabost v nohou, ztráta kontroly nad močovým měchýřem nebo střevy, horečka, nevysvětlitelný úbytek hmotnosti, bolest, která se zhoršuje v noci nebo v klidu. Včasná diagnostika a léčba může pomoci předejít komplikacím a urychlit zotavení.

Prevence oparu

Oparu se úplně zbavit nelze, ale můžeme ho držet na uzdě. Důležitá je hygiena, myjte si ruce, hlavně před dotykem s obličejem. Nepůjčujte si ručníky, příbory ani balzámy na rty. Vyhýbejte se stresu a posilujte imunitu. Jezte vyváženou stravu, dopřejte si dostatek spánku a pohybu. Chraňte se před sluncem, noste klobouk a používejte balzám na rty s SPF. Pokud už opar cítíte, existují volně prodejné krémy a náplasti, které mohou zkrátit jeho trvání. V případě častých oparů se poraďte s lékařem.

Publikováno: 20. 12. 2024

Kategorie: zdraví