Afty v krku: Jak se zbavit bolestivých vřídků v ústech

Afty V Krku

Co jsou afty v krku?

Afty v krku jsou bolestivé vřídky nebo malé rány, které se objevují na sliznici ústní dutiny. Jsou to bílé nebo žluté vředy obklopené červeným okrajem. Afty mohou být velmi nepříjemné a omezovat normální funkci ústní dutiny, jako je žvýkání, mluvení nebo polykání. Obvykle se vyskytují samy od sebe a trvají několik dnů až týdnů, než se zahojí.

Příznaky afty v krku

Příznaky afty v krku se mohou lišit podle závažnosti onemocnění. Mezi nejčastější příznaky patří bolestivé vřídky v ústech, které se objevují na sliznici hrdla. Tyto vřídky jsou obvykle bílé nebo šedé barvy a mají červený okraj. Bolest při polykání je také častým příznakem afty v krku. Může se také objevit zvýšená citlivost na kyselé nebo kořeněné potraviny. Někteří lidé mohou pociťovat únava a horečka.

Možné příčiny vzniku afty v krku

Existuje několik možných příčin vzniku aftů v krku. Jednou z nich může být mechanické poranění sliznice úst a krku, například při škrábání zubním kartáčkem nebo ostrým jídlem. Další příčinou může být oslabená imunita, která umožňuje růst bakterií a virů. Hormonální změny, stres nebo nedostatek spánku také mohou hrát roli ve vzniku aftů v krku. Někteří lidé jsou také geneticky náchylnější k jejich výskytu.

Jak se afty v krku léčí?

Léčba afty v krku závisí na závažnosti příznaků. Většinou se doporučuje lokální léčba, která zahrnuje použití ústních vod, gelů nebo sprejů s protizánětlivými a dezinfekčními účinky. Tyto přípravky pomáhají zmírnit bolest, snižují otok a podporují hojení aftu. Kromě toho je důležité dodržovat správnou ústní hygienu, pravidelně si čistit zuby a vyhýbat se dráždivým potravinám a nápojům. V případě silných bolestí mohou být předepsány léky proti bolesti nebo protizánětlivé léky ve formě tablet. Je také možné použít lidové léčebné metody, jako je oplachování úst heřmánkovým čajem nebo aplikace medu na postižené místo. Pokud se symptomy nezlepší po několika dnech nebo se zhoršují, je vhodné vyhledat lékařskou pomoc.

Prevence afty v krku

Prevence afty v krku je důležitá pro minimalizaci rizika vzniku těchto bolestivých vřídků. Zde je několik tipů, jak se vyhnout afty v krku:

1. Dodržujte správnou ústní hygienu: Pravidelně čistěte zuby, používejte zubní nit a ústní vodu. To pomáhá odstranit bakterie a zbytky jídla, které mohou způsobit podráždění.

2. Vyvarujte se dráždivým látkám: Omezte konzumaci potravin nebo nápojů, které mohou dráždit sliznici úst a hrdla, jako jsou kyselé nebo kořeněné potraviny, citrusové plody, alkohol nebo tabák.

3. Snažte se minimalizovat stres: Stres může oslabit imunitní systém a zvýšit riziko vzniku aftů. Zkuste relaxační techniky, jako je jóga nebo meditace, abyste snížili stresové faktory ve svém životě.

4. Mějte na paměti své zdraví: Udržujte si silný imunitní systém pomocí vyvážené stravy bohaté na vitamíny a minerály. Pravidelný pohyb také přispívá k posílení imunity.

5. Vyvarujte se kontaktu s infikovanými osobami: Afty jsou často způsobeny viry nebo bakteriemi. Snažte se vyhnout blízkému kontaktu s lidmi, kteří mají infekci v ústech nebo krku.

Prevence je klíčová pro minimalizaci rizika vzniku afty v krku. Dodržováním těchto tipů můžete snížit pravděpodobnost bolestivých vřídků a udržet si zdravé ústní prostředí.

Kdy vyhledat lékařskou pomoc při afty v krku?

Pokud se příznaky afty v krku nezlepšují po několika dnech, je vhodné vyhledat lékařskou pomoc. Stejně tak, pokud se objeví další komplikace jako horečka, otoky nebo potíže s polykáním. Osobám s oslabenou imunitou, diabetikům nebo těhotným ženám se také doporučuje konzultovat situaci s lékařem. V případě opakovaných afty v krku je vhodné navštívit odborníka, který může provést další vyšetření a zjistit příčinu opakovaného vzniku aftů.

Domácí léčba afty v krku

Domácí léčba afty v krku může pomoci zmírnit bolest a urychlit hojení. Doporučuje se oplachovat ústa teplou slanou vodou nebo roztokem sody bikarbony. Gely a masti obsahující antiseptika, například benzokain, také mohou přinést úlevu. Kromě toho je důležité dodržovat správnou hygienu ústní dutiny, pravidelně si čistit zuby a používat jemnou zubní kartáček. Někteří lidé také naleznou úlevu při aplikaci ledových kostek nebo studených nápojů na postižené místo.

Jak dlouho trvá hojení afty v krku?

Doba hojení afty v krku se obvykle pohybuje kolem 7 až 10 dnů. V některých případech může trvat déle, zejména pokud je afta velká nebo se nachází na obtížně dostupném místě. Hojení afty v krku lze urychlit správnou léčbou a péčí o ústní dutinu. Je důležité vyhýbat se podráždění afty, například ostrými potravinami nebo alkoholem obsahujícím ústní vody. Pravidelné používání dezinfekčního roztoku nebo gelu na bázi benzalkonium chloridu také pomáhá rychlejšímu hojení afty v krku.

Kdy se vyvarovat určitých potravin při afty v krku?

Při afty v krku je vhodné vyvarovat se určitých potravin, které mohou podráždit již tak citlivou sliznici. Mezi tyto potraviny patří kořeněné jídla, kyselé nápoje a citrusové plody. Také byste měli omezit konzumaci slaných potravin, jako jsou chipsy a solené oříšky. Alkohol a kofein by také měly být konzumovány s opatrností, protože mohou zhoršit bolestivost aftů v krku. Doporučuje se také vyhnout se horkým nebo dráždivým nápojům, jako je horký čaj nebo káva.

Abychom se vyhnuli afty v krku, je důležité dodržovat zdravý životní styl a pečovat o ústní hygienu. Pravidelné čištění zubů a používání zubní nitě pomáhá odstranit bakterie a potenciální podněty pro vznik aftů. Je také doporučeno vyvarovat se příliš horkým nebo ostrým jídlům, které mohou podráždit sliznici v ústech. Pokud se aft objeví, je důležité ho správně léčit. Může být užitečné použít speciální ústní vody nebo gely s protizánětlivými látkami. Pokud bolest přetrvává déle než 2 týdny nebo jsou přítomny další komplikace, je vhodné vyhledat lékařskou pomoc. Správná péče o ústa a prevence jsou klíčem k prevenci aftů v krku a rychlému hojení, pokud se objeví.

Publikováno: 02. 02. 2024

Kategorie: zdraví

Autor: Gabriela Jiroušková

Tagy: afty v krku | bolestivé vřídky v ústech