Hnidy: Jak se jich zbavit a ochránit své blízké

Hnidy

Co jsou hnidy?

Jsou to vlastně vajíčka vši dětské, drobných parazitů, kteří žijí ve vlasech a živí se krví. Sami o sobě nejsou nebezpečné, ale svědčí o přítomnosti vší, které už ano. Hnidy jsou malé, oválné a bělavé až nažloutlé barvy. Pevně drží na vlasech blízko pokožky hlavy a jen tak je neodstraníte. Jejich přítomnost, i bez živých vší, vyžaduje důkladnou léčbu, aby se zabránilo dalšímu šíření.

Jak vypadají hnidy?

Hnidy jsou vajíčka vší, která se pevně drží na vlasech. Jsou velmi malé, oválné a mají bělavou až nažloutlou barvu. Často se nacházejí blízko pokožky hlavy, kde je teplo a vlhko, což jsou ideální podmínky pro jejich vývoj. Na rozdíl od lupů, které jdou snadno vyčesat, hnidy drží na vlasech velmi pevně a je obtížné je odstranit. K jejich odstranění je potřeba použít speciální hřeben na hnidy s hustými kovovými zuby.

Jak se hnidy šíří?

Hnidy se šíří přímým kontaktem s vlasy nakažené osoby. K tomu dochází nejčastěji v kolektivu, kde se děti hrají a dotýkají se hlavami, například ve školce nebo škole. Hnidy se ale můžou přenést i sdílením hřebenů, kartáčů, čepic nebo jiných pokrývek hlavy. Důležité je si uvědomit, že hnidy se nešíří skákáním nebo létáním, jak se někdy traduje. Jsou pevně přichyceny k vlasu a samy o sobě se nepohybují. Prevence šíření hnid zahrnuje pravidelné kontroly vlasů, zvlášť u dětí, a důkladnou hygienu vlasů a pomůcek na jejich úpravu.

Jak poznat hnidy?

Hnidy jsou vajíčka vší, která se pevně drží na vlasech blízko pokožky hlavy. Jsou oválného tvaru a mají bělavou až nažloutlou barvu. Na rozdíl od lupů, které se dají snadno vyfoukat nebo vyklepat z vlasů, hnidy drží pevně a lze je odstranit pouze mechanicky. Typickým znakem hnid je také to, že se nacházejí jednotlivě na vlasu, zatímco lupy se obvykle vyskytují ve shlucích. Pokud si nejste jistí, zda se jedná o hnidy nebo lupy, zkuste je zmáčknout mezi nehty. Hnidy při zmáčknutí lupnou, zatímco lupy se rozdrolí.

Jak se zbavit hnid?

Zbavit se hnid vyžaduje důkladnost a trpělivost. Hnídy jsou vajíčka vší pevně přichycená k vlasům a běžný šampon je neodstraní. Prvním krokem je aplikace přípravku proti vším, který je dostupný v lékárně. Po aplikaci přípravku použijte hustý hřeben na vši a hnídy. Vlasy rozdělte na prameny a pečlivě pročesávejte od kořínků ke konečkům. Hřeben po každém tahu otřete do papírového kapesníku, abyste odstranili hnídy a případné živé vši. Proces opakujte každý den po dobu alespoň jednoho týdne, abyste se ujistili, že jste odstranili všechny hnídy. Důležitá je také hygiena – perte ložní prádlo, ručníky a oblečení při vysoké teplotě.

Domácí prostředky na hnidy

Hnidy, vajíčka vší, dokážou být pěkně odolné. Naštěstí existuje několik domácích prostředků, které vám s nimi pomohou zatočit. Jablečný ocet je skvělým pomocníkem. Jeho kyselost pomáhá rozpustit "lepidlo", kterým jsou hnidy přichyceny k vlasům. Smíchejte stejné díly octa a vody a naneste na vlasy po umytí šamponem. Nechte působit 15 minut a poté důkladně opláchněte. Olivový olej je další možností. Ten hnidy zadusí a usnadní jejich vyčesávání. Naneste teplý olivový olej na vlasy, nasaďte koupací čepici a nechte působit alespoň hodinu. Poté vlasy umyjte šamponem a hnidy vyčesejte. Pamatujte, že domácí prostředky nemusí být stoprocentně účinné a je důležité je kombinovat s důkladným vyčesáváním hnid hřebenem.

Prevence proti hnidám

Vši a hnídy, noční můra rodičů i učitelů. Naštěstí existuje několik způsobů, jak jim předcházet. Důležitá je hygiena, a to nejen mytí vlasů. Pravidelně perte ložní prádlo, čepice a šály, ideálně na 60 stupňů. Pozor na sdílení hřebenů, kartáčů a dalších vlasových doplňků, tohle je cesta, jak se vši šíří nejrychleji. Dětem vštěpujte, aby si nepůjčovaly čepice a nedávaly hlavy dohromady s kamarády. Preventivně můžete použít repelentní spreje nebo šampony proti vším, které seženete v lékárně. Nezapomeňte, že prevence je vždy snazší než léčba!

Publikováno: 10. 07. 2024

Kategorie: zdraví

Autor: Šárka Krčmářová

Tagy: hnidy | vajíčka vši na lidských vlasech