Újezd nad lesy: Klenot uprostřed přírody - ideální cíl pro milovníky cestování

Újezd nad Lesy je malebná obec nacházející se nedaleko Prahy. Své jméno získala díky poloze v blízkosti lesů a přilehlých luk, které ji obklopují. Obec je známá svými krásnými přírodními scenériemi, ale také svou bohatou historií a kulturním dědictvím. V tomto článku se podíváme na zajímavosti této obce a co ji činí jedinečnou.

Poloha a geografické charakteristiky

Újezd nad Lesy je obec nacházející se ve středních Čechách, konkrétně asi 20 kilometrů na východ od centra Prahy. Leží v nadmořské výšce 333 metrů a rozkládá se na ploše přibližně 8,5 km². Obcí protéká potok Výmola a také zde najdeme několik menších rybníků. Krajina okolo Újezdu nad Lesy je charakteristická kopcovitým terénem s lesy a polem, což tvoří ideální prostředí pro turistiku i rekreaci. V blízkosti této obce se nachází také přehrada Klánovice a rezervace Přátelství u Újezda nad Lesy.

Historie a zajímavosti obce

Újezd nad Lesy je malebná obec, která se nachází nedaleko Prahy. Historie této obce sahá až do 13. století, kdy zde byl postaven hrad Šelmberk, který sloužil jako opěrný bod na trase mezi Prahou a Kutnou Horou. V průběhu dalších staletí se území obce stalo součástí panství několika šlechtických rodů a v roce 1850 zde byla vytvořena samostatná obec.

Zajímavostí obce je mimo jiné kostel Povýšení svatého Kříže, který byl postaven v 18. století barokním stylem a patří k nejvýznamnějším památkám v okolí. Dále stojí za zmínku i muzeum historie města, kde si návštěvníci mohou prohlédnout historické exponáty a zaujmout si tak představu o životě v minulosti.

V posledních desetiletích se Újezd nad Lesy stal oblíbeným cílem turistů díky svému klidnému prostředí a krásné přírodě v okolních lesních vrších. Obec je též známá svou kulturní aktivitou - každoročně se zde konající festivaly a trhy přilákají tisíce návštěvníků z celého regionu.

Celkově je Újezd nad Lesy fascinující a pestré místo, kde se prolíná historie s modernou dobou a kde každý návštěvník najde to své.

Přírodní krásy a turistické atrakce

Obec Újezd nad Lesy se nachází v srdci České republiky a je obklopena nádhernou přírodou. Turisté sem rádi zavítají, aby objevili nejen krásy okolních lesů, ale i historické památky a zajímavosti. Mezi nejvýznamnější atrakce patří hrad Kunratice či barokní kostel sv. Jiří. Pro ty, kteří si chtějí užít aktivnější dovolenou, jsou v okolí připraveny turistické trasy vhodné pro pěší i cyklistické výlety a lyžařské středisko ve Vrchlicích nabídne zimní radovánky na sjezdovkách. Obec Újezd nad Lesy je tak ideálním místem pro tuto roční dobu, kdy může být především pro milovníky přírody skvělým útočištěm od hektických městských ulic.

Architektura a kulturní památky

Újezd nad Lesy je obcí s bohatou historickou a kulturní tradicí, což se odráží i v místní architektuře a památkách. Nejvýznamnější památkou je zde kostel svatého Jakuba Většího, který pochází ze 14. století a reprezentuje gotický styl. Kromě toho je zde také barokní zámek, který byl postaven v 18. století a dnes slouží jako kulturní centrum obce. Pro milovníky přírody pak stojí za vidění místní arboretum, které nabízí nejen krásné výhledy na okolní krajinnou scenérii, ale také řadu vzácných rostlinných druhů. Celkově lze říci, že Újezd nad Lesy patří mezi místa s jedinečným kulturním dědictvím, které stojí za návštěvu pro všechny, kdo mají rádi historii a architekturu.

Místní kuchyně a gastronomie

Újezd nad Lesy je obec v okrese Praha-východ, která se může pyšnit svou bohatou gastronomickou scénou. Místní kuchyně je silně ovlivněna tradiční českou kuchyní, avšak najdete zde i restaurace s mezinárodními specialitami.

Pokud máte chuť na něco pořádně hospodského, rozhodně byste neměli minout nabídku místních hospod a restaurací. Tyto podniky jsou známé svým pivem a výtečnými pokrmy jako například vepřové koleno, pečená kachna nebo guláš.

Pro milovníky ochutnávání nových chutí je v Újezdu nad Lesy také spousta možností. Restaurace podávající italskou kuchyni, sushi bary nebo vegetariánské obchody - tady si každý najde to svoje.

Místní gastronomie také nabízí řadu regionálních specialit. Mezi ty patří například uzeniny z místních řeznických provozů nebo oblíbený "újezdský koláč", což je dezert vyrobený ze švestek a tvarohu.

Celkově lze říci, že Újezd nad Lesy nenabídne jen krásnou přírodu a historické památky, ale také vynikající gastronomii, kterou rozhodně stojí za to ochutnat.

Aktivity a možnosti pro cestovatele

Pro cestovatele, kteří se vydávají do obce Újezd nad Lesy, je zde mnoho aktivit a možností k zábavě. Můžete si užít krásnou procházku lesem na nedaleké přehradě Klánovice nebo navštívit skalní amfiteátr Český Kras. Zveme Vás také k návštěvě historických památek jako hradu Jenštejn nebo kláštera v Oseku. Pro milovníky sportu jsou zde tenisové kurty, fotbalové hřiště a několik cyklostezek. Nezapomeňte ochutnat tradiční českou kuchyni v místních restauracích a posedět s přáteli ve stylových hospodách. Obec Újezd nad Lesy nabízí skvělé možnosti pro relaxaci i aktivní odpočinek v překrásné krajině Středních Čech.

Doporučené ubytování a stravování

Obec Újezd nad Lesy nabízí širokou škálu doporučených ubytování a stravování pro návštěvníky. Na výběr je z místních hotelů, penzionů, apartmánů nebo rekreačních středisek, které se nacházejí jak v centru obce, tak i v jejím okolí. Veškeré ubytování disponuje moderním vybavením a pohodlnými postelemi pro příjemný odpočinek.

Co se týče stravování, není problém najít kvalitní restauraci nebo hospodu s tradiční českou kuchyní a chutnými místními specialitami. Pro milovníky rychlého občerstvení jsou k dispozici moderní fast foody a bistra.

Celkově lze říci, že Újezd nad Lesy je prostorem plným možností pro skvělou dovolenou s rodinou či přáteli.

Informace pro návštěvníky a průvodci

Pokud se chystáte navštívit malou obec Újezd nad Lesy, můžete se těšit na klidné okolí a krásnou přírodu. Kromě toho se zde nachází několik zajímavých památek, jako například barokní kostel sv. Vavřince nebo zámek s anglickým parkem.

Při prohlídce obce vám mohou být nápomocni místní průvodci, kteří vám rádi poskytnou další informace o historii a kultuře místa. Prohlédnout si můžete také Muzeum Jana Kašpara a Hasičské muzeum.

Pamatujte, že území obce je součástí Přírodního parku Klánovický les, takže je třeba dbát na zachování přírodních zdrojů a dodržovat pravidla ochrany přírody.

Přejeme vám krásný pobyt v Újezdu nad Lesy!

Závěr a doporučení pro návštěvu obce Újezd nad Lesy

V návštěvě obce Újezd nad Lesy si návštěvník užije krásné okolí lesů a malebného venkovského prostředí. Doporučuji navštívit nejen historickou část obce s kostelem sv. Šimona a Judy, ale také přilehlé lesní stezky, které nabízejí možnost procházek a výletů na kole. Pro milovníky golfové hry je tu k dispozici 18-ti jamkové hřiště Golf Club Praha a v letním období mohou návštěvníci využít místní plavecký bazén. Zkrátka, Újezd nad Lesy je ideálním místem pro krátkodobý pobyt v malebném prostředí blízko hlavního města Prahy.

Publikováno: 02. 09. 2023

Kategorie: cestování

Autor: Lenka Novotná

Tagy: újezd nad lesy | obec újezd nad lesy