Vymakané břicho: Tipy na cviky, které fakt zaberou

Cviky Na Břicho

Zahřátí pro pevné břicho

Před každým cvičením břišních svalů je důležité se zahřát. Zahřátí připraví svaly na zátěž a sníží riziko zranění. Začněte 5 minutami lehkého kardia, jako je běh na místě nebo skákání panáků. Poté proveďte několik dynamických strečinků, které zapojí vaše jádro, jako jsou rotace trupu, úklony do stran a kroužení pánví. Každý strečink držte 15-30 sekund. Pamatujte si, že zahřátí by mělo být příjemné a nemělo by vás vyčerpat.

Klasické sklapovačky s tipy

Klasické sklapovačky patří mezi nejoblíbenější cviky na břicho. Jsou jednoduché na provedení a nevyžadují žádné speciální vybavení. Přesto je důležité dělat je správně, abyste dosáhli maximálních výsledků a vyhnuli se zranění.

Lehněte si na záda s pokrčenýma nohama a chodidly na podlaze. Ruce si dejte za hlavu nebo překřižte na hrudi. S výdechem zvedněte hlavu, krk a lopatky od země. Pohyb by měl vycházet z břišních svalů, ne ze zad. V horní pozici na chvíli vydržte a s nádechem se pomalu vracejte zpět.

Při cvičení se soustřeďte na zapojení břišních svalů a udržujte rovná záda. Nezapojujte krční páteř a neukládejte si bradu na hrudník. Pokud cítíte bolest zad, snižte rozsah pohybu nebo cvik vynechejte.

Zkracovačky pro začátečníky

Zkracovačky jsou skvělým cvikem pro posílení břišních svalů, ale je důležité je provádět správně, abyste se vyhnuli zranění a dosáhli co nejlepších výsledků. Lehněte si na záda s pokrčenýma nohama a chodidly na podlaze. Ruce si dejte za hlavu nebo překřižte na hrudi. Zapojte břišní svaly a zvedněte horní část těla směrem ke kolenům. Záda držte rovná a nezatínejte krk. Pomalu se vracejte do výchozí polohy. Pro začátečníky se doporučuje začít s 3 sériemi po 10 opakováních a postupně zvyšovat počet opakování a sérií. Nezapomeňte na správné dýchání – vydechujte při zvedání a nadechujte se při spouštění.

Plank: Výdrž pro silný střed

Plank, neboli prkno, je statická cvičební pozice, která posiluje a stabilizuje střed těla. Zapojuje svaly břicha, zad, hýždí a stehen. Pravidelné zařazení planku do tréninku přináší řadu benefitů, mezi které patří:

Zlepšení držení těla a snížení bolesti zad

Zvýšení síly a stability středu těla

Posílení břišních svalů a tvarování pasu

Zlepšení rovnováhy a koordinace

Zvýšení flexibility zad a hamstringů

Pro správné provedení planku se opřete o předloktí a špičky chodidel s lokty pod rameny. Tělo by mělo tvořit rovnou linii od hlavy až k patám. Během cvičení je důležité zpevnit břicho a hýždě a dýchat plynule.

Boční plank pro šikmé svaly

Boční plank je skvělým cvikem pro posílení šikmých břišních svalů, které jsou důležité pro stabilizaci trupu a rotaci. Cvik se provádí v lehu na boku s oporou o předloktí a chodidla. Tělo by mělo tvořit rovnou linii od hlavy až po paty. Pro zvýšení obtížnosti lze zvednout horní nohu nebo ruku. Důležité je udržovat rovná záda a neprohýbat se v bedrech. Začněte s kratší výdrží a postupně ji prodlužujte. Pravidelným cvičením bočního planku dosáhnete zpevnění břicha, zlepšení držení těla a snížení rizika bolesti zad.

Ruský twist pro pevný pas

Ruský twist je skvělým cvikem pro posílení břišních svalů a vytvarování pasu. Zapojuje šikmé břišní svaly, přímý břišní sval a svaly spodní části zad. Pro správné provedení si sedněte na zem s pokrčenýma nohama a mírně zakulacenými zády. Držte závaží nebo činku před hrudníkem a s výdechem rotujte trupem do strany. S nádechem se vraťte zpět do středu a opakujte na druhou stranu. Při cvičení dbejte na to, abyste měli zpevněný střed těla a neprohýbali se v zádech. Začněte s menším počtem opakování a postupně navyšujte. Ruský twist je náročný, ale efektivní cvik pro pevný a štíhlý pas.

Protažení po cvičení břicha

Pořádné protažení břišních svalů po cvičení je stejně důležité jako samotný trénink. Pomáhá uvolnit napětí, zlepšit flexibilitu a snížit riziko svalové horečky. Zkuste tyto jednoduché cviky:

Protažení kočky: Postavte se na všechny čtyři, s nádechem prohněte záda a podívejte se vzhůru. S výdechem vyhrbte záda jako kočka a vtáhněte břicho dovnitř. Opakujte 5-10krát.

Rotační protažení: Posaďte se s nataženýma nohama a rovnými zády. Položte pravou ruku za sebe a levou rukou se chytněte pravého stehna. S výdechem se otočte trupem doprava a podívejte se za sebe. Vydržte 30 sekund a opakujte na druhou stranu.

Protažení v lehu: Lehněte si na záda s pokrčenýma nohama a chodidly na zemi. Uchopte si rukama stehna a přitáhněte je k hrudníku. Vydržte 30 sekund a pomalu se vraťte do výchozí pozice.

Nezapomínejte dýchat a protahovat se plynule a bez bolesti. Pravidelné protahování vám pomůže k lepším výsledkům a zdravějšímu tělu.

Publikováno: 24. 05. 2024

Kategorie: sport

Autor: Lucie Navrátilová

Tagy: cviky na břicho | návod