Václav Šanda: Z divadelních prken až na televizní obrazovky

Václav Šanda

Dětství a herecké začátky v Praze

Narodil se v roce 1985 v Praze na Vinohradech a už tehdy bylo jasné, že malý Vašek nebude žádné tichošlápek. Zatímco ostatní děti honily míč po sídlišti, on si doma hrál na divadlo a organizoval představení pro celou rodinu. Však taky jeho první velký debut přišel už na základce - v roli prince v pohádce O Sněhurce všem vyrazil dech.

Jako puberťák se zamiloval do dramatického kroužku v domě dětí, kde mu učarovala vůně divadelních prken a potlesk publika. A hele - netrvalo dlouho a už se mihl v televizních seriálech. To byste nevěřili, jakou radost měla jeho máma, když ho poprvé viděla na obrazovce!

Cesta na DAMU byla jasná volba - vždyť kde jinde by mohl rozvíjet svůj talent naplno? Škola ho doslova pohltila a brzy se z něj stal elév ve vyhlášeném Divadle Na Vinohradech. To už začal být Václav známou tváří - však taky jeho role středoškoláka v populárním seriálu rozechvěla srdce nejedné teenagerky.

Pak přišel zlomový moment - moderování mládežnických pořadů v České televizi. Z plachého kluka se stal sebevědomý profesionál, který si dokázal poradit s každou situací před kamerou. A když ho objevil režisér Novák? To už byla jasná cesta ke zpravodajství.

Dneska je z něj respektovaný profík, který zvládne zahrát dramatically náročnou roli stejně dobře jako odmoderovat živé vysílání. A co je nejlepší? Své know-how předává dál mladým talentům, protože jak sám říká, talent je jen začátek - to hlavní je dřina a pokora.

Studium na DAMU v oboru herectví

Když se řekne DAMU, většina z nás si představí tu krásnou budovu na pražském Karlově náměstí. Ale co vlastně obnáší cesta mladého člověka, který se rozhodne věnovat herectví profesionálně?

Projít přijímačkami na DAMU, to je jako proběhnout uličkou plnou překážek. Z několika stovek nadšenců projde sítem jen hrstka těch nejlepších. Není to jen o tom umět zarecitovat Máchu nebo zahrát emotivní scénu - uchazeči musí prokázat, že mají všeobecný rozhled, cit pro pohyb a hlavně - že jsou osobnosti.

Studium na DAMU není žádná procházka růžovým sadem. Od rána do večera se budoucí herci potí v pohybovém sále, trénují hlas, studují dějiny divadla a především - zkouší, zkouší a zase zkouší. Každý den přináší nové výzvy: dnes Shakespeare, zítra moderní drama, pozítří improvizace před kamerou.

A co teprve ty nezapomenutelné momenty v divadelním klubu DISK! Tady se rodí první velké role, první potlesk, první skutečné emoce na jevišti. Každý student si pamatuje tu směs strachu a vzrušení před premiérou absolventského představení. Je to jako když se poprvé nadechnete pod vodou - buď vyplavete, nebo...

Během těch čtyř let se z nejistých studentů stávají sebevědomí umělci. Učí se zvládat trému, pracovat s hlasem, pohybem, ale taky se vyrovnat s kritikou. Není to jen o talentu - je to o dřině, vytrvalosti a vášni pro divadlo.

A pak přijde den promoce. V kapse diplom z DAMU, v hlavě spousta znalostí a zkušeností, a před sebou celý divadelní svět. Ti nejlepší pak můžou zazářit nejen na divadelních prknech, ale i před televizními kamerami nebo v rozhlase. Vždyť DAMU není jen škola - je to vstupenka do světa umění.

První role v divadle ABC

Každý, kdo někdy vstoupil do divadla ABC, ví, že jde o místo s neopakovatelnou atmosférou. Právě tady začal v roce 1998 psát svůj divadelní příběh Václav Šanda. Jako čerstvý absolvent DAMU vletěl rovnou do role Jindřicha ve Světácích - a rovnou do hlubokých divadelních vod.

Nebyla to žádná procházka růžovým sadem. V divadle ABC, které patřilo k pražské divadelní špičce, se musel mladý talent potkat s takovými velikány, jako byli Josef Dvořák nebo Václav Postránecký. A víte co? Neztratil se mezi nimi. Svým nakažlivým entuziasmem a přirozeným projevem si diváky získal prakticky okamžitě.

To byste nevěřili, co všechno tehdy stíhal! Ranní zkoušky, večerní představení, a mezi tím ještě natáčení pro televizi. Jeho profesionalita se ukázala hlavně ve vypjatých momentech - když třeba musel naskočit do role za nemocného kolegu. A že takových situací nebylo málo!

Z malých roliček se postupně propracoval k větším postavám. Od veselých komedií až po vážné charakterní role - všechno mu šlo jako po másle. V Pensionu pro svobodné pány ukázal, že timing a divadelní zkratka jsou jeho parťáci.

Co se naučil na prknech ABC, to později zúročil i jako moderátor. Kde jinde se člověk naučí tak pohotově reagovat a navazovat kontakt s publikem? Však to znáte - když stojíte před lidmi, musíte umět improvizovat.

Jeho herecký rukopis? Směs klasiky a moderny, která funguje dodnes. Kritici nešetřili chválou - hlavně když šlo o jeho schopnost být na jevišti skutečný, opravdový. A jeho hlas? Ten se stal jeho poznávací značkou, ať už v divadle, dabingu nebo rádiu.

Moderování je jako tanec na tenkém ledě - musíte být elegantní, vtipný a zároveň opatrný, abyste nespadl do trapnosti

Radovan Holub

Moderování pořadu Snídaně s Novou

Ranní vysílání Snídaně s Novou dostalo v roce 2019 novou tvář - Václava Šandu. Jeho příchod do studia byl jako svěží ranní vánek. Přirozený projev, pohotové reakce a nakažlivý úsměv - přesně tohle dělá z našich rán něco výjimečného.

Když ho vidíte v akci s Gabrielou Laškovou nebo Lucií Šilhánovou, máte pocit, že sledujete příjemné povídání u ranní kávy. Každé ráno ve studiu je jiné - jednou probírá nejnovější trendy v módě, jindy vede hloubkový rozhovor o společenských tématech.

Víte, co obnáší být ranním moderátorem? Budík ve tři ráno není žádná legrace! Z divadelních prken, kde večer končil potleskem, se Václav musel přeorientovat na úplně jiný rytmus. Ranní vstávání se stalo jeho druhou přirozeností, i když přiznává, že první týdny byly krušné.

Jeho herecké zkušenosti jsou v živém vysílání k nezaplacení. Když host zapomene text nebo technika zlobí, Václav situaci zachrání s grácií a často přidá vtipnou poznámku, která odlehčí atmosféru. Však to znáte - někdy se prostě nedaří podle plánu.

Každé ráno přináší novou výzvu - jednou je hostem známý politik, jindy špičkový sportovec nebo uznávaný vědec. Václav s nimi všemi dokáže navázat přirozený dialog, který baví i diváky u obrazovek. Jeho styl je jako dobře padnoucí oblek - profesionální, ale pohodlný.

Za ty roky se stal nejen moderátorem, ale i spolutvůrcem pořadu. Jeho nápady a kreativita pomáhají utvářet podobu ranního vysílání. Diváci ho milují pro jeho autenticitu a schopnost udělat i to nejobyčejnější ráno výjimečným.

Účinkování v seriálu Ordinace v růžové zahradě

Když se řekne Ordinace v růžové zahradě, většině z nás se vybaví charismatický doktor Petr Hanák v podání Václava Šandy. Málokdo ví, že tahle role, která se stala srdcovou záležitostí mnoha diváků, měla být původně jen malou epizodkou.

Od roku 2008 jsme mohli sledovat, jak se z nejistého medika postupně stává sebevědomý chirurg. Šanda do role vnesl něco extra - tu správnou kombinaci profesionality a lidskosti, díky které si získal srdce diváků. A není divu! Vždyť kdo by nechtěl takového doktora?

Nezapomenutelná byla jeho romance se sestřičkou Markétou, kterou hrála Michaela Badinková. Jejich vztah nám přinesl tolik emocí - od motýlků v břiše až po slzy dojetí. Kolikrát jsme u televize drželi palce, aby to těm dvěma vyšlo!

Co není všeobecně známé - Šanda se na roli připravoval opravdu poctivě. Chodil do nemocnice, sledoval operace, konzultoval s chirurgy. Proto taky působil tak přesvědčivě, když v seriálu operoval nebo používal tu složitou doktorskou hantýrku.

Z malé role se stala jedna z nejvýraznějších postav celého seriálu. Šanda zvládal bravurně jak vypjaté dramatické scény na operačním sále, tak i odlehčené momentky v nemocniční kantýně. Jeho doktor Hanák musel řešit nejen složité diagnózy, ale taky osobní dramata - přesně jako skuteční lékaři.

Díky této roli se Václav Šanda nesmazatelně zapsal do historie české televizní tvorby. Z talentovaného herce se stal miláček publika, který dokázal, že i v dlouhodobém seriálu lze udržet vysokou hereckou kvalitu a neustále překvapovat diváky novými polohami své postavy.

Spolupráce s Divadlem Na Fidlovačce

Václav Šanda se stal neodmyslitelnou součástí Divadla Na Fidlovačce v roce 2018, kdy naskočil do rozjetého vlaku stálého hereckého souboru. Jeho hvězdný moment přišel s rolí Tonyho v muzikálu Sugar, kde všem vytřel zrak nejen hereckým, ale i pěveckým výkonem. Tenhle krok mu otevřel dveře do divadelního nebe.

Netrvalo dlouho a stal se jedním z tahounů divadla. V Jeptiškách si střihnul netradičně pojatou Reverend Matku - a publikum šílelo nadšením! Když pak v Šakalích létech rozvířil jako mladý rebel poklidné vody ospalého městečka, bylo jasné, že tenhle chlap umí být jak šašek, tak dramatik.

Opravdový průlom přišel s muzikálem Ženy na pokraji nervového zhroucení. Jeho výkon byl tak strhující, že si vysloužil nominaci na divadelní cenu. To už nebyl jen další herec z ansámblu - stal se z něj profík každým coulem.

Šanda není jen herec - je to člověk mnoha tváří. Organizuje benefice, moderuje premiéry a vytváří kolem divadla živou komunitu. Jeho mediální prezence pomáhá přitáhnout do hlediště mladou krev. Když ho vidíte mluvit o divadle v televizi nebo na tiskových konferencích, cítíte z něj upřímné nadšení.

V dramatizaci Babičky ukázal, že umí překvapit - jeho mladý intelektuál vnesl do klasiky svěží vítr. Díky spolupráci s režiséry jako Tomáš Svoboda nebo Pavel Khek může naplno rozvinout svůj mnohotvárný talent.

Dneska je Šanda pevným pilířem Fidlovačky. Zkouší nové role, moderuje a svojí energií inspiruje kolegy i diváky. Je živým důkazem, že když se talent spojí s pílí a vášní, výsledky na sebe nenechají dlouho čekat.

Dabingová tvorba a práce v rozhlase

Když se řekne Václav Šanda, většině z nás se vybaví ten nezaměnitelný hlas, který nás provází už desítky let. V 80. letech odstartoval svou dabingovou kariéru a postupně se vypracoval mezi dabingovou elitu. Jeho hlas znáte, i když třeba nevíte - je to ten, co vám v televizi vypráví příběhy skrz postavy slavných hollywoodských herců.

Charakteristika Václav Šanda
Profese Herec, moderátor
Národnost Česká
Jazyk Čeština
Působení Česká republika
Obor Televizní a filmová tvorba

Pamatujete si ty večery u rádia? To byl on - ten uklidňující hlas, co vás provázel dramatickými příběhy a četbou na pokračování. V rozhlase nebyl jen moderátorem, ale především mistrem atmosféry, který uměl posluchače vtáhnout do děje tak, že zapomněli na čas.

Devadesátky byly jeho zlatou érou. Český dabing tehdy zažíval své nejlepší období a Šanda byl u toho. Uměl to s hlasem jako málokdo - když daboval, nejen překládal slova, ale přenášel i duši postavy. A víte, co bylo super? Nebál se experimentovat. Každé postavě dal něco navíc, něco ze sebe.

V rádiu? Tam byl jako ryba ve vodě. Jeho přednes klasické literatury vás dokázal přenést do jiného světa. Když četl, člověk měl pocit, že sedí u krbu a poslouchá starého přítele vyprávět příběh. Rozhlasové hry s jeho hlasem? To byla prostě jiná liga.

Dokumenty s jeho hlasem měly zvláštní kouzlo - i ta nejsložitější témata dokázal podat tak, že jim každý rozuměl. Když daboval zahraniční dokumenty, jeho hlas jim dával punc důvěryhodnosti, jako když vám váš moudrý děda vypráví o světě.

Byl to profík každým coulem. Na každou roli se připravoval, jako by byla jeho poslední. Mladší kolegové na něj vzpomínají jako na mentora, který jim ukázal cestu. Pro novou generaci dabérů se stal něčím jako majákem - ukazoval, jak se to má dělat správně.

I ke konci kariéry si vybíral náročné projekty, kde mohl zúročit všechny své zkušenosti. Jeho odkaz? Ten žije dál v každém kvalitním dabingu a rozhlasovém vysílání, které dnes posloucháme.

Významné divadelní role a ocenění

Divadelní prkna se pod jeho kroky prohýbala více než dvacet let. Městské divadlo Brno se stalo druhým domovem pro Václava Šandu, který tam zanechal nesmazatelnou stopu. Kdo by neznal jeho strhující výkon jako Jean Valjean v Bídnících? Tenhle výkon mu právem vynesl Cenu Thálie v kategorii muzikál - a není divu.

Když se pak chopil role Salieriho v Amadeovi, divadlo doslova elektrizovalo napětím. Však si také vysloužil nominaci na Cenu divadelní kritiky. A co teprve jeho Jidáš v Jesus Christ Superstar! S Petrem Gazdíkem se v téhle roli střídali jako den a noc, každý jiný, ale oba famózní.

Na prknech Národního divadla Brno ukázal svůj talent jako Edmund v Králi Learovi - však si za to také odnesl Cenu města Brna. A když zaskočil do Vinohradského divadla jako Lopachin ve Višňovém sadu, diváci ani nedýchali.

Experimental? Žádný problém! V Divadle Husa na provázku předvedl v Noci bláznů, že mu sedí i odvážnější kousky. Festival NEXT WAVE mu za to tleskal vestoje. A když se objevil jako Billy Flynn v Chicagu, bylo jasné, že tenhle chlap zvládne prostě všechno.

Dneska svoje umění předává mladým na JAMU a za katedrou je stejně dobrý jako na jevišti - Cena rektora mluví za všechno. A ta Medaile za zásluhy z Hradu? Naprosto zasloužená.

Když ho vidíte v kulturních pořadech České televize, poznáte profíka každým coulem. A že si v roce 2019 odnesl ještě Cenu Františka Filipovského za dabing? To už je jen třešnička na dortu jeho bohaté kariéry.

Moderování společenských akcí a festivalů

Když se řekne moderátor společenských akcí a festivalů, mnoha lidem se okamžitě vybaví jméno Václav Šanda. Není divu - jeho hlas znají tisíce lidí z nejrůznějších akcí po celé republice. A co ho dělá tak výjimečným? Je to ta správná kombinace profesionality s přirozeným šarmem a schopností pohotově reagovat i v těch nejnečekanějších situacích.

Představte si letní festival pod širým nebem. Začne pršet, technika zlobí, program se zpožďuje. Právě tady Václav ukáže, proč patří mezi naprostou špičku v oboru. S lehkostí a humorem dokáže zabavit tisícové publikum, jako by si povídal s přáteli u kávy. Od městských slavností až po noblesní galavečery - všude je jako doma.

Zlínský filmový festival si bez něj už ani neumíme představit. Každý rok tam brilantně zvládá komunikaci s mezinárodními hosty, vede rozhovory v angličtině a přitom si zachovává svůj typický styl. Však víte, jak je těžké být formální a zároveň přirozený, že?

Poslední dobou ho čím dál častěji potkáte na charitativních akcích. A není to náhoda - jeho citlivý přístup a schopnost vyvolat v lidech ty správné emoce jsou přesně tím, co tyto události potřebují. Dokáže mluvit o vážných tématech, aniž by ztratil svůj charakteristický optimismus.

To, co vidíte na pódiu, je přitom jen špička ledovce. Hodiny příprav, studium podkladů, konzultace s organizátory - tohle všechno předchází každému jeho vystoupení. A když pak stojí před publikem, vypadá to tak přirozeně, jako by se ani nepřipravoval.

Dneska už své zkušenosti předává i mladším kolegům. Na jeho workshopech se dozvíte nejen jak správně mluvit do mikrofonu, ale hlavně jak zvládnout trému a co dělat, když se něco pokazí. Protože jak sám říká - není důležité, že uděláte chybu, ale jak si s ní poradíte.

Současné projekty a herecká kariéra

Václav Šanda je jeden z nejžádanějších moderátorů a herců mladší generace v Česku. Když ho ráno slyšíte na Evropě 2, ani byste neřekli, že ten samý den ještě stihne natáčení, moderování eventu a možná i divadelní představení. Jeho nakažlivý smích a pohotové reakce v Ranní show už se staly legendárními - však taky dokáže rozesmát i ty největší ranní mrzouty.

Na TV Nova ho můžete vídat jako ostříleného moderátora show Tvoje tvář má známý hlas, kde svým šarmem a vtipem dokáže uklidnit i ty nejvíc nervózní soutěžící. Když ho sledujete, máte pocit, jako byste se bavili se starým známým - žádná křeč, žádné nucené vtipy.

Herectví? To je jeho další parádní disciplína. Ať už ho potkáte v Ulici nebo v Ordinaci v růžové zahradě, vždycky své postavě vdechne život tak přirozeně, že zapomenete, že se vlastně díváte na známou tvář z rádia. V divadle pak nejvíc září v komediích, kde může naplno pustit uzdu svému humoru.

Jeho hlas znáte, i když možná nevíte odkud - je totiž jedním z nejoblíbenějších hlasů v reklamách a dabingu. Když potřebujete, aby něco znělo důvěryhodně a zároveň přátelsky, Václav je jasná volba.

Na sociálních sítích, hlavně na Instagramu a Facebooku, ukazuje, že je stejně vtipný a bezprostřední jako v rádiu nebo televizi. Sdílí běžné momenty ze života, vtipné historky ze zákulisí a své fanoušky bere jako součást své rozšířené rodiny.

Když ho potkáte na nějaké společenské akci, kterou moderuje, pochopíte, proč je tak žádaným moderátorem. Umí zachránit každou trapnou situaci, rozproudit i tu nejtišší společnost a hlavně - dělá svou práci s radostí, která je nakažlivá.

Publikováno: 12. 03. 2025

Kategorie: zábava