Nakopněte metabolismus a hubněte rychleji!

Jak Zrychlit Metabolismus

Jezte dostatek bílkovin

Bílkoviny jsou nezbytné pro stavbu a opravu tkání, tvorbu hormonů a enzymů a mnoho dalších důležitých funkcí v těle. Nedostatek bílkovin může vést k únavě, svalové slabosti, zhoršené imunitě a dalším zdravotním problémům. Kolik bílkovin potřebujete, závisí na vašem věku, pohlaví, úrovni aktivity a celkovém zdravotním stavu. Obecně se doporučuje konzumovat 0,8 gramu bílkovin na kilogram tělesné hmotnosti denně.

Mezi potraviny bohaté na bílkoviny patří maso, drůbež, ryby, vejce, mléčné výrobky, luštěniny a ořechy. Zařaďte do svého jídelníčku pestrou škálu těchto potravin, abyste zajistili dostatečný příjem bílkovin.

Pijte hodně vody

Voda je pro naše tělo naprosto zásadní. Pomáhá regulovat tělesnou teplotu, transportuje živiny, odvádí odpadní látky a udržuje nás hydratované. Pocit žízně je prvním signálem dehydratace, proto je důležité pít pravidelně během celého dne. Kolik vody bychom měli vypít, se liší v závislosti na věku, pohlaví, fyzické aktivitě a klimatických podmínkách. Obecně se doporučuje vypít alespoň 1,5 až 2 litry tekutin denně. Skvělou volbou je čistá voda, ale započítat můžete i neslazené čaje nebo ovocné šťávy ředěné vodou. Nezapomínejte na pitný režim ani během sportovních aktivit, kdy dochází k větším ztrátám tekutin potem.

Pravidelně cvičte

Pravidelné cvičení je jedním z nejlepších dárků, které můžete dát svému tělu i mysli. Ať už se jedná o svižnou procházku, běh, plavání, jógu nebo posilování, důležité je najít si aktivitu, která vás baví a kterou budete dělat pravidelně. Cvičení má nespočet benefitů: posiluje kardiovaskulární systém, zlepšuje náladu, pomáhá udržovat zdravou váhu a snižuje riziko chronických onemocnění. Snažte se zařadit alespoň 30 minut pohybu denně, ať už vcelku nebo rozděleně do kratších úseků. I malé krůčky se počítají! Nezapomeňte se před zahájením jakéhokoli cvičebního programu poradit se svým lékařem, zvláště pokud máte zdravotní potíže.

Dostatek spánku

Dostatek spánku je klíčový pro naše fyzické i psychické zdraví. Bohužel, v dnešní uspěchané době ho mnoho z nás zanedbává. Nedostatek spánku může vést k řadě zdravotních problémů, jako jsou srdeční choroby, cukrovka, obezita a deprese. Kromě toho ovlivňuje naši náladu, koncentraci a schopnost učit se. Kolik spánku potřebujeme, se liší podle věku a individuálních potřeb. Většina dospělých by se měla snažit spát 7-9 hodin denně. Mezi tipy pro lepší spánek patří dodržování pravidelného spánkového režimu, vytvoření relaxační večerní rutiny a omezení kofeinu a alkoholu před spaním.

Zelený čaj a kofein

Zelený čaj je známý svými zdravotními benefity, ale obsahuje také kofein. Množství kofeinu v šálku zeleného čaje se liší v závislosti na odrůdě, způsobu zpracování a době louhování. Obecně platí, že šálek (250 ml) zeleného čaje obsahuje 20–45 mg kofeinu. Pro srovnání, šálek kávy obsahuje přibližně 80–100 mg kofeinu. Kofein v zeleném čaji může zlepšit náladu, bdělost a kognitivní funkce. Nicméně, citliví jedinci mohou po konzumaci zeleného čaje pociťovat úzkost, nespavost nebo žaludeční nevolnost. Pokud máte obavy z příjmu kofeinu, zvolte si zelený čaj s nízkým obsahem kofeinu nebo si dopřejte šálek v dřívějších hodinách dne.

Ostrá jídla a chilli

Chilli papričky, symbol ohnivé chuti, jsou oblíbené po celém světě. Jejich pálivost se měří na Scovilleově stupnici, od sladkých paprik až po extrémně pálivé druhy jako Carolina Reaper. Kapsaicin, alkaloid obsažený v chilli, je zodpovědný za pálivý pocit, který vnímáme jako žár. Konzumace chilli má překvapivě mnoho benefitů pro zdraví - podporuje metabolismus, působí protizánětlivě a uvolňuje endorfiny. Při konzumaci chilli je důležitá opatrnost. Začněte s malým množstvím a postupně navyšujte dávku. Pokud to přeženete, mějte po ruce mléko nebo jogurt, které pálivost zmírní.

Budujte svalovou hmotu

Silné a zdravé tělo potřebuje svaly. Pomáhají nám s každodenními aktivitami, zlepšují držení těla a spalují více kalorií i v klidu. Ať už jste začátečník nebo zkušený sportovec, budování svalové hmoty vyžaduje kombinaci správného cvičení a výživy. Zaměřte se na komplexní cviky, jako jsou dřepy, kliky a shyby, které zapojují více svalových skupin najednou. Nezapomínejte na důležitost proteinů ve vaší stravě. Dopřejte si dostatek libového masa, ryb, vajec a mléčných výrobků. Pravidelnost je klíčová, proto cvičte alespoň 3x týdně a jezte vyváženou stravu bohatou na bílkoviny.

Nepřeskakujte snídani

Probuďte se a hned myslete na jídlo! I když ráno nestíháte, snídaně by měla být vaše priorita. Proč? Protože nastartuje váš metabolismus a dodá energii na celé dopoledne. Bez snídaně budete mít hlad, a to vede k přejídání se během dne. Navíc se vám bude hůř soustředit a budete se cítit unavení. Co si dát k snídani? Ideální je kombinace komplexních sacharidů, bílkovin a zdravých tuků. Co třeba ovesnou kaši s ovocem a oříšky? Nebo celozrnné pečivo s tvarohem a zeleninou? Vyberte si to, co vám chutná, a dopřejte si vydatnou a zdravou snídani. Vaše tělo se vám odmění!

Publikováno: 06. 06. 2024

Kategorie: zdraví

Autor: Lenka Novotná

Tagy: jak zrychlit metabolismus | rady a tipy na zrychlení metabolismu