Káva v těhotenství: Co si dopřát a čemu se vyhnout?

Káva V Těhotenství

Kofein a jeho účinky

Pokud jste těhotná, určitě vás zajímá, jestli si můžete dát svůj oblíbený šálek kávy. Kofein, který se běžně nachází v kávě nebo čaji, je sice pro většinu z nás neškodný, ale v těhotenství je potřeba být na pozoru. Výzkumy ukazují, že nadměrné pití kávy během těhotenství může vést k problémům - miminko se může narodit s nižší váhou nebo dokonce předčasně. Proto odborníci doporučují nepřekračovat denní dávku 200 mg kofeinu, což v praxi znamená jeden běžný šálek překapávané kávy. Nezapomeňte ale, že kofein není jen v kávě - najdete ho třeba v černém čaji, cole nebo energeťácích. Pokud si nejste jistá, kolik kofeinu vlastně za den vypijete, proberte to radši se svým gynekologem.

Kofein v těhotenství

Káva v těhotenství je téma, které zajímá snad každou nastávající maminku. Není divu - ranní šálek kávy je pro mnoho z nás příjemným rituálem. Jenže v těhotenství musíme být opatrnější a zamyslet se nad tím, kolik kofeinu vlastně denně přijímáme.

Pozor bychom si měli dát hlavně na pravidelné pití většího množství kávy. Výzkumy totiž ukazují, že příliš kofeinu může ovlivnit váhu miminka při narození a někdy vést i k předčasnému porodu. Proto se budoucím maminkám doporučuje nepřekročit hranici 200 miligramů kofeinu za den. V praxi to znamená maximálně dva běžné šálky překapávané kávy. Nezapomínejte ale, že kofein najdete i v čaji, čokoládě nebo třeba v kole.

Každá nastávající maminka je jiná a každé těhotenství probíhá trochu odlišně. Proto je nejlepší probrat pitím kávy přímo s vaším gynekologem. Ten zná váš zdravotní stav a může vám nejlépe poradit, jestli a kolik kávy si můžete dopřát.

Doporučené množství kofeinu

Těhotné ženy se často ptají, jestli můžou pít kávu. Není třeba se kávy úplně vzdát, ale je potřeba hlídat množství kofeinu. Bezpečná denní dávka je do 200 mg, což znamená maximálně dva běžné šálky překapávané kávy. Pozor ale na to, že kofein není jen v kávě - najdete ho třeba v černém čaji, cole, energy drincích nebo v hořké čokoládě. Proto je důležité počítat i s těmito zdroji, abyste nepřekročila celkový denní limit. Pokud si nejste jistá, kolik kávy si můžete dopřát, zeptejte se svého gynekologa. Ten nejlépe zhodnotí vaši situaci a poradí vám podle vašeho zdravotního stavu a průběhu těhotenství.

Káva v těhotenství: Co je bezpečné?

Doporučené množství Maximální množství
Kofein z kávy 200 mg / den 300 mg / den
Šálek filtrované kávy (250 ml) - 80-130 mg kofeinu

Rizika nadměrné konzumace

Když jste těhotná, určitě vás zajímá, jak je to s pitím kávy. Většina odborníků se shoduje, že si můžete dát kávu v těhotenství, ale je potřeba hlídat množství. Pokud vypijete víc než dva šálky denně (což je asi 200 mg kofeinu), může to být problém.

Proč? No, kofein totiž projde placentou přímo k miminku, které si s ním neumí tak dobře poradit jako my dospělí. Když to s kávou přeženete, zvyšuje se riziko komplikací - může dojít k potratu, miminko se může narodit dřív nebo mít nižší váhu.

A není to jen o miminku. I vy se můžete potýkat s nepříjemnými problémy - může vás pálit žáha, špatně se vám spí, můžete být dehydrovaná nebo mít vysoký tlak. Proto je fajn probrat s vaším doktorem, kolik kávy je pro vás tak akorát. Každá jsme jiná a potřebujeme individuální přístup.

Příznaky nadbytku kofeinu

Když čekáte miminko, je dobré myslet na to, kolik kávy si dopřejete. Stejně jako každý z nás může mít po větším množství kávy nepříjemné pocity, u nastávajících maminek to platí dvojnásob. Když to s kávou přeženete, můžete být nervózní, podrážděná, úzkostná, špatně spát, cítit bušení srdce nebo se vám mohou třást ruce. Některým maminkám stačí už dva šálky kávy, aby tyto příznaky pocítily - každá jsme jiná a každá snášíme kofein jinak. V době těhotenství je prostě potřeba myslet nejen na sebe, ale hlavně na miminko, a proto je lepší si kávu hlídat a pít ji s mírou.

Alternativy kávy

Kofein v těhotenství je téma, které zajímá snad každou nastávající maminku. Mnohé z nás si kladou otázku, jestli si můžou dát svůj oblíbený šálek ranní kávy. I když umírněné pití kávy lékaři většinou tolerují, některé těhulky raději volí bezpečnější cestu a kávu ze svého jídelníčku vyřadí. Naštěstí máme spoustu chutných náhrad, které nám pomohou nastartovat ráno nebo překonat únavu během dne.

Skvělou volbou jsou bylinky. Třeba meduňkový čaj vás příjemně zklidní, máta zase osvěží a zázvor je super pomocník při ranních nevolnostech. Navíc jsou všechny bez kofeinu. Fajn alternativou je taky cikorka z pražené čekanky. Chutná podobně jako káva, ale kofein v ní nenajdete. A co je super - obsahuje inulin, který dělá dobře našemu trávení. Jestli máte ráda čokoládu, určitě vyzkoušejte karob. Je přirozeně sladký, trochu připomíná kakao a obsahuje spoustu prospěšných látek jako antioxidanty a minerály.

Konzultace s lékařem

Jestli přemýšlíte o pití kávy v těhotenství, určitě to proberte s vaším gynekologem. Každá nastávající maminka je jiná, a proto vám doktor nejlépe poradí podle vašeho zdravotního stavu a předchozích zkušeností. Váš lékař zhodnotí všechna pro a proti a řekne vám, kolik šálků kávy si můžete dopřát, nebo jestli by nebylo lepší se jí úplně vzdát. Nezapomeňte, že zdraví vaše i vašeho miminka je to nejdůležitější, proto se nebojte se svým doktorem o všem otevřeně mluvit. Když budete následovat jeho doporučení, výrazně tím přispějete ke klidnému průběhu těhotenství.

Káva v těhotenství? Raději šálek bylinkového čaje a klid. Prospěje to vám i vašemu děťátku.

Hana Macháčková

Každá žena je jiná

Každá nastávající maminka vnímá těhotenství po svém a její tělo může různě reagovat na jídlo i pití. Co jedné vyhovuje, druhé může vadit. Tohle přesně platí u kávy. Některé těhulky si v pohodě dají svůj oblíbený šálek kávy každý den, zatímco jiným stačí jen malé množství a už cítí nepříjemné projevy - třeba jim buší srdce, nemohou spát nebo je pálí žáha.

Je fakt důležité vnímat, co nám tělo říká a podle toho se zařídit. Když zjistíte, že vám káva v těhotenství nesedí, klidně si ji odepřete. Máte spoustu možností, jak si udělat příjemné ráno - třeba šálkem voňavého bylinkového čaje nebo nějakým kávovinovým nápojem.

V každém případě je nejrozumnější probrat tohle téma s vaším lékařem. Ten nejlíp posoudí váš stav a průběh těhotenství a poradí vám na míru.

Poslouchejte své tělo

Když čekáte miminko, vaše tělo prochází spoustou změn a samo vám napoví, co mu prospívá. Tohle platí i u ranní kávy. I když jste dřív bez problémů vypila několik šálků za den, teď možná zjistíte, že vám káva nesedí tak jako dřív. Je důležité naslouchat svému tělu a sledovat, jak na kávu reagujete. Pokud se vám dělá špatně, cítíte bušení srdce nebo úzkost, je to jasný signál zvolnit nebo si dát od kávy na chvíli pauzu. Každá nastávající maminka je jiná - co jedné vyhovuje, může druhé vadit. Proto je klíčové vnímat, co vašemu tělu dělá dobře, a podle toho upravit své zvyky s kávou. Nejlepší bude probrat tuhle otázku s vaším lékařem, který vám poradí, co je pro vás a miminko nejvhodnější.

Publikováno: 16. 02. 2025

Kategorie: těhotenství