Jak postavit kurník, ve kterém budou slepice spokojené
- Základní požadavky na velikost kurníku
- Správné umístění a orientace stavby
- Materiály vhodné pro stavbu kurníku
- Větrání a izolace proti chladu
- Hřady a hnízda pro nosnice
- Ochrana proti predátorům a zabezpečení
- Podestýlka a hygiena v kurníku
- Výběh a spojení s kurníkem
- Krmné a napájecí systémy
- Údržba kurníku během roku
Základní požadavky na velikost kurníku
Správná velikost kurníku je základ úspěšného chovu slepic. Každá nosnice potřebuje svůj prostor - konkrétně 0,33 až 0,5 metru čtverečního. Když si to představíte v praxi, pro pět slepiček potřebujete kurník velký jako menší koupelna.
Kdo někdy čistil malý kurník, ten ví své. Proto je fajn mít kurník vysoký aspoň 180 centimetrů, ať si neničíte záda při údržbě. Slepičky navíc milují svá bidýlka - ta dejte klidně 60 centimetrů nad zem, budou spokojené.
V zimě to má každý rád teplejší, slepice nevyjímaje. To znamená, že se většinou drží v kurníku. Stísněný prostor je pak jako přeplněná MHD ve špičce - stres, nervozita a nemoci na sebe nenechají dlouho čekat. Radši tedy trochu přidat na velikosti, však víte, jak se říká - méně je někdy více, ale u kurníku to neplatí.
Každá správná hospodyňka ví, že slepice potřebují klídek na snášení. Proto na každé čtyři opeřené dámy počítejte s jedním hnízdem velikosti 30x30 centimetrů. Nejlepší je tmavý kout, kde mají své soukromí - jako když si dáte pohodu s knížkou v oblíbeném křesle.
Venkovní výběh je pro slepice jako pro nás zahrada - místo relaxace a zábavy. Počítejte s 4-5 metry čtverečními na jednu slípku. Trocha stínu, místo na popelení a hrabání, a máte spokojené nosnice.
Větrání v kurníku je jako otevřené okno v ložnici - nezbytné pro zdravé prostředí. Větrací otvory v horní části stavby by měly zabírat asi 1/15 podlahové plochy. V zimě to chce obzvlášť promyslet, ať slepičky nemají průvan, ale ani nedýchají zatuchlý vzduch.
Chytrým rozmístěním vybavení si ušetříte spoustu práce. Krmítka a pítka dejte tam, kde nepřekáží, ale snadno se doplňují. A pod bidýlky? Tam nechte volno - však víte, že slepičí vizitky je třeba pravidelně uklízet.
Správné umístění a orientace stavby
Stavíte kurník? Správné umístění a orientace jsou naprosto klíčové pro spokojený život vašich opeřených kamarádek. Představte si to jako když hledáte ideální místo pro svůj vlastní dům - potřebujete sucho, teplo a klid.
Nejlepší je nasměrovat přední část kurníku na jihovýchod až jih. Takhle vaše slepičky přivítá každé ráno hřejivé sluníčko, které jim příjemně prohřeje jejich domov. Kdo by taky neměl rád teplé ráno, že?
Víte, jak nepříjemné dokážou být naše typické západní větry? Proto se vyplatí využít přirozené zábrany - pár keřů nebo stromů udělá skvělou službu. V létě navíc poskytnou příjemný stín, když slunce nejvíc pálí.
Myslete taky na sousedské vztahy a umístěte kurník aspoň 10 metrů od obytných domů. Kokrhání kohouta může být sice romantické, ale ne každý ho ocení za úsvitu pod okny.
Slepice potřebují prostor pro svoje každodenní radosti - hrabání, popelení a průzkumné výpravy. Dopřejte každé nosnici minimálně 4-5 metrů čtverečních venkovního výběhu. Je to jako s námi lidmi - i my potřebujeme prostor pro pohyb a relaxaci.
Čerstvý vzduch je základ! Správné větrání v kurníku je stejně důležité jako v našich domovech. Průvan není kamarád, ale zatuchlý vzduch také ne. Větrací otvory v horní části kurníku tento problém elegantně vyřeší.
Pamatujte, že spokojená slepice je produktivní slepice. Když věnujete pozornost správnému umístění kurníku, odmění se vám spokokaným kdákáním a plným košíkem vajec. A o to přece jde, ne?
Materiály vhodné pro stavbu kurníku
Pojďme si pohovořit o tom, jak postavit slepičí domeček, který bude nejen praktický, ale i útulný pro naše opeřené kamarádky. Srdcem každého pořádného kurníku je kvalitní dřevo - nejlépe smrkové nebo borové, které musíme pořádně naimpregnovat proti vlhkosti. Však to znáte - co se nezabezpečí na začátku, to nás později pěkně potrápi.
Na podlahu potřebujeme něco pořádného - masivní prkna aspoň 25 milimetrů silná. Ty musí vydržet každodenní dupání našich slepiček a pravidelné čištění. Natřeme je něčím proti vlhkosti, ať nám to vydrží co nejdéle.
Na stěny se nejlíp hodí buď palubky, nebo OSB desky. Palubky jsou sice trochu dražší, ale kurník pak vypadá jako ze škatulky. OSB desky zase ušetří naší peněžence a práce s nimi je radost. A mezi to všechno můžeme nacpat izolaci - v zimě to slepičky určitě ocení.
Střecha musí být jako klobouk - nepromokavá a pevná. Můžeme sáhnout po klasických asfaltových šindelích nebo třeba vlnitém plechu. Hlavně nezapomenout na pořádný přesah, ať nám do kurníku neprší.
Větrání je základ! Otvory zabezpečíme bytelnými pletivem, nejlíp pozinkovaným - to vydrží všechno. V zimě se hodí mít po ruce nějaké záklopky, když přituhne.
Bidýlka uděláme z přírodního dřeva, tak akorát do ruky - vlastně do pařátu. A snášková hnízda? Ať už zvolíme dřevo nebo plast, hlavně ať je tam měkoučko. Naše holky si zaslouží pohodlí!
Na kování nešetříme - pozinkované nebo nerezové panty a zámky jsou základ. A pamatujte - všechno, co do kurníku dáme, musí být pro slepice bezpečné. Žádné ostré hrany nebo toxické nátěry, to by se nám nevyplatilo.
Větrání a izolace proti chladu
Každý, kdo chová slepice, to zná - čerstvý vzduch a správná teplota jsou klíčem k úspěchu. Však to znáte, v zimě máme tendenci kurník pořádně utěsnit, aby našim opeřeným kamarádkám nebyla zima. Jenže tím jim vlastně škodíme.
Pojďme si říct, jak na to. Představte si kurník jako živý organismus, který potřebuje dýchat. Nahoře a dole potřebujete větrací otvory - je to jako s komínem, teplý vzduch stoupá nahoru a studený proudí zdola. Na metr čtvereční plochy počítejte zhruba se 100 čtverečními centimetry větracích otvorů. A nezapomeňte na síťky - nikdo přece nechce návštěvu nezvaných hostů.
Zateplení je další důležitá kapitola. Dvojité stěny s izolací mezi nimi jsou naprostý základ. Můžete použít klasickou minerálku nebo třeba ekologickou ovčí vlnu. Střecha je kapitola sama pro sebe - tam uniká nejvíc tepla, takže ji pořádně zaizolujte.
Průvan je pro slepice jako pro nás nastydnutí - nikdo ho nemá rád. Správně umístěné větrání ale zajistí, že vzduch bude proudit tak, jak má. Naše babičky věděly, že slepice nejsou z cukru, ale mokro a zima dohromady, to je hotová katastrofa.
V zimě je podestýlka váš nejlepší přítel. Navrstvěte ji klidně 15-20 centimetrů - ať už použijete slámu nebo piliny. Je to jako když si v zimě oblečete teplé ponožky, akorát tady hřejete celý kurník odspoda.
A bidýlka? Ta umístěte pěkně nahoru, kde je nejtepleji. Slepice se tam v noci choulí jedna k druhé jako děti pod peřinou. Pod bidýlky nechte dostatek prostoru - teplý vzduch potřebuje místo, aby mohl vaše slepičky příjemně zahřívat.
Hřady a hnízda pro nosnice
Tak se na to pojďme podívat prakticky - jak zařídit kurník, aby se v něm slepičky cítily jako v bavlnce. Hřady jsou pro naše opeřené kamarádky něco jako naše postel - tráví na nich celou noc, a proto musí být umístěné tak akorát. Nejlepší je dát je někam mezi 60 a 90 centimetrů nad zem, aby holky měly dost místa se narovnat a protáhnout.
Víte, co je na hřadech super důležité? Každá slepička potřebuje aspoň 20 centimetrů vlastního prostoru, aby se tam necítila jako v přecpané tramvaji. Používejte přírodní dřevo, tak akorát tlusté - něco kolem 4-5 centimetrů v průměru. A rozhodně to nepřehánějte s hladkostí, nikdo nechce v noci sklouznout!
Na každých 4-5 slepiček potřebujete jedno pořádné hnízdo. Je to jejich soukromý koutek, takže jim dopřejte trochu toho luxusu - ideálně někde v klidném, přítmí, asi tak 40-50 centimetrů nad zemí. Do hnízda dejte měkoučkou slámu nebo seno, ať se jim tam příjemně sedí. A nezapomeňte ji občas vyměnit, čistota půl zdraví!
Hele, a ještě jeden fígl - nikdy nedávejte hřady nad hnízda nebo nad místa, kde slepičky jedí a pijí. Nikdo přece nechce mít snídani obohacenou o noční nadílku. Šikovné jsou trusné rošty pod hřady - zachytí většinu nepořádku a vám ušetří spoustu práce s úklidem.
V kurníku by měly být jasně oddělené zóny - něco jako v bytě máte ložnici a kuchyň. Klidová část s hřady patří jinam než místo, kde holky hodují a pijí. Hnízda dejte tak, aby k nim slepičky snadno došly, ale měly tam své soukromí.
Nezapomínejte na pravidelnou kontrolu všeho vybavení. Zvlášť důležité je dobré větrání v okolí hřadů - když tam v noci spí celé hejno, vzduch se musí pořádně vyměňovat. Je to jako když větráte v ložnici, akorát tady je to ještě důležitější!
Slepice jsou jako malé děti, potřebují bezpečný domov, kde mohou snít své sny a snášet vejce pro radost všech. Kurník je jejich hradem, kde vládne klid a mír.
Květoslava Procházková
Ochrana proti predátorům a zabezpečení
Bezpečný kurník je základ úspěšného chovu! Když svoje slepičky dobře nezabezpečíte, můžete o celé hejno během jediné noci přijít. Však to znáte - stačí jedna šikovná liška nebo kuna a je zle.
Pořádný kurník musí být jako nedobytná pevnost. Žádné chatrné stěny nebo děravé pletivo - tady jde o život našich opeřených kamarádek. Každý spoj, každý šroubek musí sedět jako víko na hrnci. A ta střecha? Ta musí udržet i tu nejodvážnější kunu, co by se tam chtěla projít.
Pletivo na výběh si pořádně rozmyslete - musí mít malá oka, tak do 2,5 centimetru, a rozhodně ho zakopejte aspoň 30 čísel do země. Šelmy jsou totiž vychytralé a dokážou se podhrabat rychleji, než byste řekli švec. Nahoře nezapomeňte na síť - ti drzí dravci by vám jinak udělali ze slepic hotovou hostinu.
Dneska už můžete mít kurník chytrý jako telefon. Pohybová čidla, kamerky napojené na mobil, dokonce i automatické plašiče. Když se něco šustne, hned víte, co se děje.
Večerní kontrola musí být jako rituál - spočítat slepice, zavřít vrátka, překontrolovat zámky. Ráno je pouštíme ven, až když je pořádně vidět - v šeru jsou predátoři ještě moc odvážní.
Kolem kurníku to musí vypadat jako na přehlídkovém molu - žádné vysoké křoví nebo nepořádek, kde by se mohli schovat nezvaní hosté. Pořádné osvětlení taky není k zahození, zvlášť když máte kurník kousek od baráku.
A když už je zle? Můžete sáhnout po elektrickém ohradníku nebo různých plašičích. Jen pozor na předpisy - nechceme přece zbytečně trápit zvířata. Skvělým pomocníkem může být i správně vycvičený hafan - to je teprve ochránce!
Podestýlka a hygiena v kurníku
Každý, kdo někdy choval slepice, ví, že základ úspěchu leží v čistém a útulném kurníku. Je to jako s naším vlastním domovem - nikdo nechce žít v nepořádku a špíně, že?
Když mluvíme o podestýlce, nejde jen o obyčejnou slámu na zemi. Představte si ji jako kvalitní matraci pro vaše opeřené kamarádky. Sláma je klasika, která nikdy nezklame - musí být samozřejmě čistá, voňavá, bez plísní. Hobliny nebo piliny jsou taky skvělá volba, ale pozor na chemicky ošetřené dřevo - to by našim slepičkám neudělalo dobře.
Tloušťka podestýlky je jako správně nastavená termoska - v létě chrání před horkem, v zimě před chladem. Deset centimetrů je naprosté minimum, v zimě klidně přidejte další vrstvu. Kolem napáječek to chce zvlášť pečlivě kontrolovat - tam to bývá jako po dešti a vlhko je největší nepřítel zdravého kurníku.
Čistota v kurníku není žádná věda, ale vyžaduje pravidelnost. Je to jako s úklidem kuchyně - když to necháte být, za týden máte hotovou katastrofu. Jednou týdně projděte bidýlka, vyčistěte krmítka a mrkněte do hnízd. Každé dva až tři měsíce je čas na generálku - kompletní výměnu podestýlky a důkladnou dezinfekci.
V létě je kurník jako sauna, proto myslete na pořádné větrání. Čerstvý vzduch je jako životodárná síla - slepice ho potřebují stejně jako my. Dejte si pozor na zatékání - mokrý kurník je jako pozvánka pro všechny možné choroby.
Nezapomínejte na prevenci proti otravným návštěvníkům v podobě parazitů. Snášková hnízda si zaslouží extra péči - čistá sláma nebo seno jsou základ pro zdravá vajíčka. V zimě to chce trochu jiný přístup - žádné mokré čištění, spíš častější výměnu vrchní vrstvy podestýlky.
Výběh a spojení s kurníkem
Když se zamyslíte nad životem vašich opeřených kamarádek, kvalitní výběh je prostě základ jejich spokojenosti. Představte si to - každá slepička potřebuje aspoň 10 metrů čtverečních prostoru, kde může svobodně hrabat, běhat a užívat si života. A čím víc místa, tím líp!
Parametr | Dřevěný kurník | Plastový kurník |
---|---|---|
Životnost | 10-15 let | 20-25 let |
Údržba | Pravidelné nátěry | Minimální |
Izolační vlastnosti | Dobré | Střední |
Prostor na slepici | 0.5 m² | 0.5 m² |
Větrání | Přirozené | Nutné větrací otvory |
Čištění | Snadné | Velmi snadné |
Publikováno: 10. 06. 2025
Kategorie: zahrada